Au fost date publicitatii nominalizarile premiilor Oscar 2011.
   
Nominalizarile la Premiile Oscar 2011

26.01.2011

Dupa multe speculatii care au urmat premiile Golden Globe, nominalizarile Academiei Americane de Film au fost in sfarsit anuntate.

Filmul The King's Speech pare de departe favorit, dupa ce a primit 12 nominalizari. El este urmat de True Grit cu 10 nominalizari si The Social Network cu 8.

Cea de-a 83-a editie a decernarii premiilor Oscar va avea loc la 27 februarie 2011, la Kodak Theatre din Los Angeles.

Gazde ale ceremoniei vor fi Anne Hathaway si James Franco.

In continuare puteti afla nominalizarile:



Cel mai bun film

127 Hours
Black Swan
The Fighter
Inception
The Kid’s Are All Right
The King’s Speech
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter’s Bone

Cel mai bun actor

Javier Bardem, “Biutiful”
Jeff Bridges, “True Grit”
Jesse Eisenberg, “The Social Network”
Colin Firth, “The King’s Speech”
James Franco, “127 Hours”

Cea mai buna actrita

Annette Bening, “The Kids Are All Right”
Nicole Kidman, “Rabbit Hole”
Jennifer Lawrence, “Winter’s Bone”
Natalie Portman, “Black Swan”
Michelle Williams, “Blue Valentine”

Cel mai bun actor intr-un rol secundar

Christian Bale, “The Fighter”
John Hawkes,”Winter’s Bone”
Jeremy Renner, “The Town”
Mark Ruffalo, “The Kids Are All Right”
Geoffrey Rush, “The King’s Speech”

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

Amy Adams, “The Fighter”
Helena Bonham Carter, “The King’s Speech”
Melissa Leo, “The Fighter”
Hailee Steinfeld, “True Grit”
Jackie Weaver, “Animal Kingdom”

Cel mai bun regizor

Darren Aronofsky, “Black Swan”
David Fincher, “The Social Network”
Tom Hooper, “The King’s Speech”
David O. Russell, “The Fighter”
Joel and Ethan Coen, “True Grit”

Cel mai bun film de animatie

How to Train Your Dragon
The Illusionist
Toy Story 3

Cel mai bun film intr-o limba straina

Biutiful (Mexic)
Dogtooth (Grecia)
In a Better World (Danemarca)
Incendies (Canada)
Outside the Law (Algeria)

Cel mai bun scenariu (original)

“Another Year,” scris de Mike Leigh
“The Fighter,” scris de Scott Silver, Paul Tamasy si Eric Johnson. Povestea scrisa de Keith Dorrington, Paul Tamasy si Eric Johnson
“Inception,” scris de Christopher Nolan
“The Kids Are All Right,” scris de Lisa Cholodenko si Stuart Blumberg
“The King’s Speech,” scris de David Seidler

Cel mai bun scenariu (adaptat)

“127 Hours,” scenariu de Danny Boyle si Simon Beaufoy
“The Social Network,” scenariu de Aaron Sorkin
“Toy Story 3,” scenariu de Michael Arndt. Scris de John Lasseter, Andrew Stanton si Lee Unkrich
“True Grit,” adaptat de Joel si Ethan Coen
“Winter’s Bone,” adaptat de Debra Granik si Anne Rosellini

Cea mai buna coloana sonora

“How to Train Your Dragon,” John Powell
“Inception,” Hans Zimmer
“The King’s Speech,” Alexandre Desplat
“127 Hours,” A.R. Rahman
“The Social Network,” Trent Reznor si Atticus Ross

Cel mai bun cantec

“Coming Home” din “Country Strong,” muzica si versuri de Tom Douglas, Troy Verges si Hillary Lindsey
“I See the Light” din “Tangled,” muzica de Alan Menken, versuri de Glenn Slater
“If I Rise” din “127 Hours,” muzica de A.R. Rahman versuri de Dido si Rollo Armstrong
“We Belong Together” din “Toy Story 3,” muzica si versuri de Randy Newman

Cea mai buna regie artistica

Alice in Wonderland
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
Inception
The King’s Speech
True Grit

Cea mai buna cinematografie

“Black Swan,” Matthew Libatique
“Inception” Wally Pfister
“The King’s Speech” Danny Cohen
“The Social Network” Jeff Cronenweth
“True Grit” Roger Deakins

Cele mai bune costume

“Alice in Wonderland,” Colleen Atwood
“I Am Love,” Antonella Cannarozzi
“The King’s Speech,” Jenny Beavan
“The Tempest,” Sandy Powell
“True Grit” Mary Zophres

Cel mai bun lung metraj documentar

“Exit through the Gift Shop,” Banksy si Jaimie D’Cruz
“Gasland,” Josh Fox si Trish Adlesic
“Inside Job,” Charles Ferguson si Audrey Marrs
“Restrepo,” Tim Hetherington si Sebastian Junger
“Waste Land,” TLucy Walker si Angus Aynsley

Cel mai bun scurt metraj documentar

Killing the Name
Poster Girl
“Strangers No More,” Karen Goodman si Kirk Simon
“Sun Come Up,” Jennifer Redfearn si Tim Metzger
“The Warriors of Qiugang,” Ruby Yang si Thomas Lennon

Cea mai buna editare de film

“Black Swan,” Andrew Weisblum
“The Fighter,” Pamela Martin
“The King’s Speech,” Tariq Anwar
“127 Hours,” Jon Harris
“The Social Network,” Angus Wall si Kirk Baxter

Cel mai bun machiaj

“Barney’s Version,” Adrien Morot
“The Way Back,” Edouard F. Henriques, Gregory Funk si Yolanda Toussieng
“The Wolfman,” Rick Baker si Dave Elsey

Cel mai bun scurtmetraj animat

“Day & Night,” Teddy Newton
“The Gruffalo,” Jakob Schuh si Max Lang
“Let’s Pollute,” Geefwee Boedoe
“The Lost Thing,” Shaun Tan si Andrew Ruhemann
“Madagascar, carnet de voyage,” Bastien Dubois

Cel mai bun scurtmetraj de actiune

“The Confession,” Tanel Toom
“The Crush,” Michael Creagh
“God of Love,” Luke Matheny
“Na Wewe,” Ivan Goldschmidt
“Wish 143,” Ian Barnes si Samantha Waite


COMENTARII

Adauga comentariu
Nume
Comentariu
Introduceti codul
din imagine
  
 Sport
 Divertisment
 Celebritati
 Muzica
 Show biz
 Film
 Moda
 Ultima ora
 Clipul saptamanii
 Televiziune
 Caleidoscop

 Home
 Galerie foto
 Horoscop
 Contact


 



Campionatul Mondial de fotbal 2010 Africa de Sud